Main » Articles » Fikh

PROPISI UZIMANJA MESHA PO MESTVAMA
Uzimanje mesha po mestvama je olakšica za koju se uvjetuje slijedeće:
 -da se mestve obuku na abdest;

-da pokrivaju noge do iza članka;
-da budu mestve halal za nositi, tj. da nisu ukradene ili od svile i sl.;
-da su čiste;
-da nisu prozirne tako da od prozirnosti izgledaju poput same kože tijela;
-da stoje same po sebi, a šejhul-islam Ibn Tejmijje kaže da ovaj uvjet imam Ahmed ne navodi;
-da se u njima može hodati kako je i uobičajeno;
-obaveza je potrati gornji dio mestvi jedanput.
 
Šta kvari mesh
Mesh kvari sve što obavezuje na gusul (kupanje), kada se otkrije dio noge koji je obaveza pokriti, a otkrivanje jedne noge po većini islamskih učenjaka je poput otkrivanja obje.
Gubljenje abdesta obavezuje na uzimanje novog mesha. Vrijeme trajanja mesha je ustanovljeno hadisom koji prenosi Ali ibn Ebi Talib: "Ustanovio je Allahov Poslanik (trajanje mesha) za musafira tri noć i i tri dana, a za onoga koji je u svom mjestu noć i dan.” (Bilježi Imam Muslim)
Početak trajanja mesha računa se od prvog gubljenja abdesta nakon oblačenja mestvi,a ne odmah po oblačenju. U Sunenu je zabilježen slijedeći hadis: "Kada neko od vas abdesti i obuče mestve, ako hoće neka uzima mesh po njima i neka klanja, ne skidajući ih osim radi (kupanja od) dženabeta.” (Bilježe Darekutni i Hakim koji kaže da je hadis vjerodostojan)
Po čarapima se može uzimati mesh ako su čvrste i neprovidne, bile od pamuka ili vune, samo ako ne spadaju s nogu. Po čarapama koje su providne tako da se vidi koža meshne vrijedi i abdest nije ispravan. Mesh se uzima s gornje strane čarapa, počevši od prstiju pa na više. Zabilježeno je od deveterice ashaba da su uzimali mesh po čarapama i to se smatra validnim Ibn Tejmijje, a Ibnul-Kajjim u djelu Tahzibu-s-sunen navodi da je to najispravniji stav.
 
Mesh po zavoju
Mesh se po zavoju može uzimati pri kupanju i pri abdestu i ne uvjetuje se da je zavoj stavljen dok se bilo pod abdestom, kao što je slučaj sa meshom po mestvama. Ako je zavoj već i od nužne potrebe, u čini se mesh a onda tejemum po višku. Mesh po zavoju se razlikuje od mesha po mestvama u slijedećem:
-obavezno je protrati cjelokupan zavoj;
-mesh po zavoju nije vremenski ograničen;
-može se uzimati u slučaju dženabeta. Takođe, mesh po zavoju je obaveza, kako navodi većina uleme. Ako se svuče zavoj sa rane ili zacijeli rana, tada više ne vrijedi uzimanje mesha. Allah o tome najbolje zna.
 
Autor: Abdurrahman b. Abdilkerim el-Ubejjid
Izvor: Načela islamskog življenja
Category: Fikh | Added by: studio-tewhid (2014-02-17)
Views: 475 | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
NAMAZ
Facebook-tewhid
kur'an
tags